DFC Turkey

DFC TÜRKİYE CHALLENGE

DFC Türkiye Challenge’ı, ülkemizde düzenlenen en büyük okullar arası challenge’lardan biridir. Amacı, çocukların çevrelerinde sorun olarak gördükleri bir durumu değiştirmek için yaptıklarını ulusal ve uluslararası kamuoyunda görünür kılmak, çalışmalarını daha fazla kişiye duyurmaktır. Her yıl, DFC Türkiye Challenge’yla ülkemizdeki genç değişim öncüleri bir araya gelir. Gelen tüm değişim hikâyeleri DFC Global ağında yer alır ve 60’tan fazla ülkeye ulaşma şansı yakalar.


Önceki DFC Değişim Hikâyelerinden Örnekler

DFC Türkiye Challenge'a Nasıl Katılabilirsin?

Kim
Bir yetişkin ile beraber 6-17 yaşları aralığında en fazla 5 çocuktan oluşan ekipler katılabilir. Kategorilerimiz, Empati Elçileri (Empathy Ambassadors) 6-8 yaş, Değişimin Kıvılcımları (Spark of Change) 9-11 yaş, Değişimin Yıldızları (Stars of Change) 12-15 yaş, Değişimin Liderleri (Leaders of Change) 16-17 yaş olarak ayrılmıştır.

Ne
Öğrenciler, kendi okullarında, evlerinde, mahallelerinde veya şehirlerinde bir sorun belirlerler ve bu soruna FIDS modelini kullanarak çözüm ararlar.
Nasıl
Katılmak isteyen okullar veya ekipler yukarıdaki bağlantıyı kullanarak DFC Türkiye Challenge’a kayıt olurlar. Projelerini, video ve/veya fotoğrafla hikâyeleştirerek çevrimiçi olarak sunarlar.Ne zaman
Başvuruların son tarihi için web sitemizden duyuruların takip edilmesi önemlidir. Son başvuru tarihinden sonra gelen projeler kabul edilmeyecektir.
Ve sonra...

Ekipler projelerini yolladıktan sonra, DFC Türkiye’nin daveti ile oluşturulan bağımsız jüri üyeleri projeleri dört ayrı kategoride değerlendirip kazananları belirlerler.

Yaş gruplarına göre ayrılan projelerin değerlendirme kriterleri şöyledir:

• FEEL – HİSSET / Başkalarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayıp, bu ihtiyaçlara insanı merkeze alarak yaratıcı çözümler üretebilmek.
• IMAGINE – HAYAL ET / Çözümlerden hangisini ya da hangilerini hayata geçireceğine takım olarak karar vermek.
• DO – YAP / Hayata geçirebilme gücünü sonuna kadar devam ettirmek.
• SHARE – PAYLAŞ / Değişim için diğerlerine ilham olmak.

Jüri üyeleri, projenin çocukların ve toplumun üzerindeki etkisini de bir kriter olarak ele alır.
Kazanan projeler, I CAN CELEBRATION – YAPABİLİRİM kutlamasında açıklanır. Bu projeler arasından, jürinin belirleyeceği ekipten bir yetişkin ve bir öğrenci DFC Global Summit’te Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanır.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adınız Soyadınız
Kişisel verilerimin neden ve nerelerden toplandığı, nasıl kullanıldığı ve diğer haklarımla ilgili olarak Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca yapılan bilgilendirmeyi kabul ediyorum.