DFC Turkey

DESIGN for CHANGE TÜRKİYE

2023 yılında,  2 BE Eğitim Danışmanlığı temsilciliğiyle Türkiye de küresel Design for Change (DFC) hareketine katıldı.  Onlarca ülkeden 2 milyondan fazla çocuğun içinde olduğu, DFC hareketi  2009’dan bugüne kadar birçok “YAPABİLİRİM” diyen genç bireyin ve eğitimcinin hikayesiyle giderek güçleniyor.  DFC Türkiye olarak, amacımız, ülkemizde değişim için tasarım modelinin en fazla genç bireye ulaşmasını sağlamak, okul öncesi, ilk ve  ortaöğretimde “YAPABİLİRİM” bilincinin ve ruhunun güçlenmesini desteklemektir.

EKİBİMİZ

Elif Özmenek Çarmıklı

DFC Türkiye Temsilcisi

Burcu Haboğlu Baba
Belma Yıldıztaş
Nazan Acar

DANIŞMA KURULUMUZ

Prof. Dr. Burak Küntay
Beykoz Üniversitesi
Rektör Yardımcısı
Cihan Baba
B Eğitim Hizmetleri
Tur. Tic. Ltd. Şirketi
Yön. Krl. Bşk.
Eğitim Yatırımcısı
Başak Tulga Önen
Mentoro Platform
Kurucu Ortak ve
Platform Direktörü
Gürol Çarmıklı
Nurol A.Ş.
Yönetim Kurulu Üyesi
Kurumsal Gelişim ve İnsan Kaynakları Koordinatörü

ELİF ÖZMENEK ÇARMIKLI

Elif Özmenek Çarmıklı, liseyi TED Ankara Koleji ve ABD’nin Michigan eyaletinde Spring Lake High School’da tamamladı.  ODTÜ Sosyoloji Bölümünü bitirdi.  Bilkent Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Columbia Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisansını tamamladı.  The New School Üniversitesinde Siyaset Bilimi Bölümünde doktora yeterliliğini verdi.  New York’ta Uluslararası Araştırma Enstitüsünde Program Geliştirme Uzmanı, AIG’de siyasi risk uzmanı olarak çalıştıktan sonra Voice of America, Turkish Daily News gibi ulusal ve uluslararası gazete, televizyon ve radyoların muhabirliğini ve temsilciliğini üstlendi. Empire State Collage, CUNY, Boğaziçi, Başkent ve Bahçeşehir Üniversitelerinde sosyoloji, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ve iletişim dersleri verdi.  Birçok projede göç uzmanı olarak çalıştı.  Çarmıklı, Mita ve Gizemli İnci, Dedemin Zaman Kapsülü, Lemur Lemi – Mirket Ari ve Diğerleri, Hep Yarını Düşünen Baykuş ve Asya Afrika’da adlı çocuk kitaplarının da yazarıdır. 

BURCU HABOĞLU BABA

Burcu Haboğlu Baba, Koç Özel Lisesinden mezun olduktan sonra eğitimini Ankara Üniversitesi Matematik Bölümünde tamamladı.  Hacettepe Üniversitesi Finansal Araştırmalar Merkezinde Borsa eğitimi aldı. Akdeniz Üniversitesinde Matematik Öğretmenliği ve Yönetim ve Organizasyon Bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Stajyer olarak matematik öğretmenliğine başladı ve matematik öğretmekten hiçbir zaman vazgeçmedi. 2007 yılında eşiyle birlikte Bahçeşehir Koleji Alanya’nın isim hakkını, 2010 yılında Uğur Dershanesinin isim hakkını alarak eğitim sektörüne girişimci olarak katkı sağladı. Bu süreçte, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası, ALTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, ATSO, Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini birlikte yürüttü. Girişimcilik ve matematik üzerine çeşitli zirve ve seminerlerde konuşmacı olarak yer aldı.  “Annem Bir Sihirbaz” adlı kitabın yazarıdır. ‘Kesişim Okumuş Kanal’ isimli YouTube Kanalında matematik üzerine yayınlar yapmaktadır.

BELMA YILDIZTAŞ

Belma Yıldıztaş, Ankara Ömer Seyfettin Lisesinden mezun olduktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. ODTÜ Felsefe Bölümünde başladığı Yüksek Lisans Programını, Maltepe Üniversitesi Felsefe Anabilim Dalında bitirdi. Kadir Has Üniversitesinde Avrupa Birliği Proje Yönetimi Eğitimi aldı ve sivil toplum alanında profesyonel olarak çalışmaya başladı. Çeşitli uluslararası programlar için projeler hazırladı ve uygulama süreçlerine dahil oldu. “Human Rights and Cinema”, “Türkiye’de Erken Yaşta Evliliklerin Önlenmesi”, “Toplumsal Cinsiyet Temelli Eşitsizlik ve Kadınlara Karşı Şiddetle Mücadele” projeleri başta olmak üzere kadın ve çocuk hakları alanında AB Delegasyonu ve çeşitli konsolosluklar tarafından fonlanan projeleri geliştirdi, yönetti, raporladı. Halen “Çocuklarla İklim Değişikliği ve Kuşaklararası Aktarım” projesinde ve Yarın İçin Bugün Derneğinde çalışma hayatına devam etmektedir. 

Nazan Acar

Nazan Acar, liseyi Aydın’da tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliğinden mezun oldu. Adnan Menderes Üniversitesinde Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Zooloji Anabilim Dalında Histoloji alanında yüksek lisansını tamamladı. Aynı üniversitede Moleküler Biyoloji alanında doktora eğitimini bitirdi. “Gen Klonlama ve DNA Analizi” kitabının yazarlarından, “Genomlar” kitabının çeviri kurulu üyelerindendir. TÜBİTAK Bilimler Akademisi, En İyi Üniversite Ders Kitapları Çeviri ve Telif Ödülleri kapsamında mansiyon ödülünü alan Nazan Acar, doktora eğitiminin sonuna kadar TÜBiTAK bursunu almaya hak kazandı. ESF-Congen bursu ile Fransa Montpellier Üniversitesinde moleküler araştırmalar yaptı. Mesleki hayatına proje koordinatörü ve biyoloji öğretmeni olarak devam etmekte, Fen Olimpiyat sınavlarında Komite Başkanlığı, Owlypia ve Wevoi koordinatörlüğü gibi eğitimde farklı bakış açıları geliştirecek ve yaratıcılığı destekleyecek ulusal ve uluslararası çalışmalarda yer almaktadır.